Bugun...PARTİLİ CUMHURBAŞKANI FORMÜLÜ

Tarih: 11-05-2016 01:39:59 + -


AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, kapsamlı bir anayasa değişikliği veya yeni anayasa yerine ‘partili cumhurbaşkanı’ formülünü işletecek birkaç maddelik anayasa değişikliğini haziran ayında Meclis’e sunacaklarını açıkladı


PARTİLİ CUMHURBAŞKANI FORMÜLÜ

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, kapsamlı bir anayasa değişikliği veya yeni anayasa yerine ‘partili cumhurbaşkanı’ formülünü işletecek birkaç maddelik anayasa değişikliğini haziran ayında Meclis’e sunacaklarını açıkladı.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, partili cumhurbaşkanı modelinin kolaylıkla hayata geçirilebileceğini belirterek, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de “hükümete desteğini hukuki boyuta taşıma” mesajıyla “muhtemelen bunu kastettiğini” ifade etti.
KAPSAMLI ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ZOR
AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, “Partili cumhurbaşkanlığı bu kilidi büyük oranda çözer hem de kolaylıkla hayata geçirilebilir. Bu anayasa değişikliği Meclis’te kabul edilebilir. Mevcut modelin yürüme şansı olmadığı, bunun mutlaka değiştirilmesi gerektiğini kabul eden birçok insan var. Diğer partilerde de buna inanan insanlar var. Böyle bir durumu daha önce Türk siyasi hayatında yaşanan ve kimsenin tasvip etmediği Güneş Motel olayıyla benzeştirmemek gerekir. Böyle bir anayasa değişikliğinin çok büyük ihtimalle Meclis’te yasalaşacağını tahmin ediyorum. Kabaca haziran ayı içerisinde bu anayasa değişiklik teklifimizin TBMM’ye sunulması bekleniyor. Çok kapsamlı değil de, o ayrı. Kapsamlı bir anayasa değişikliğinin ya da yeni bir anayasanın şu haliyle TBMM’de yasalaşma ihtimali çok zayıf.”
Bu haber 1383 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EKONOMİ Haberleri

YUKARI